عکس کینگ | تصاویر

احتمال قطع گاز آسایشگاه خیریه کهریزک در آستانه زمستان

۲۰ آذر ۱۳۹۵
مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک گفت: به دلیل بدهی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به شرکت گاز برای چندمین بار اخطار قطع گاز را دریافت کرده ایم.

محمد رضا صوفی نژاد در گفت و گو با میزان گفت: در حال حاضر بیش از هزار و ۸۰۰ سالمند، معلول و افراد مبتلا به بیماری ام اس در آسایشگاه خیریه کهریزک حضور داشته و خدمات مختلف به این افراد ارائه می شود.

وی افزود: ۲۶۰ معلول ضایعه نخاعی نیز در منزل خود خدمات توانبخشی را از تیم های مراقبت در منزل کهریزک دریافت می کنند.

مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک با اشاره به دریافت نشدن هزینه از خانواده افراد معلول برای نگهداری از این افردا در مجموعه کهریزک خاطرنشان کرد: از مهر ماه سال جاری سازمان بهزیستی کشور تصمیم گرفت بابت حضور هر فرد معلول در آسایشگاه خیریه کهریزک ۱۳۴ هزار تومان خدمات توانبخشی پرداخت کند.

صوفی نژاد در خصوص هزینه نگهداری از یک سالمند و یا معلول در طول یک ماه اظهارکرد: در طول هر ماه به صورت میانگین خیرین مبلغی حدود ۵۴۰ هزار تومان برای نگهداری از هر معلول و یا سالمند به آسایشگاه خیریه کهریزک کمک می کنند اما هزینه نگهداری از هر معلول و یا سالمند با احتساب نیازهای ویژه این گروه ها، مبلغی حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

وی با ارائه آماری از سالمندان و معلولان مجهول الهویه حاضر در آسایشگاه خیریه کهریزک اذعان کرد: از ۱۸۰۰ نفری که اکنون در مجموعه خیریه کهریزک نگهداری می شوند ۳۷۰ نفر مجهول الهویه بوده و با توجه به اینکه این افراد خانواده ای ندارند، از سوی مراجع قضایی، شهرداری ها و سازمان بهزیستی کشور به آسایشگاه کهریزک معرفی شده اند.

مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک در رابطه با نحوه دریافت یارانه افراد مجهول الهویه گفت: یارانه این افراد به صورت مستقیم به حساب سازمان بهزیستی کشور واریز می شود و این سازمان طی یک فرآیند، مبلغ این یارانه را با احتساب سایر کمک ها به آسایشگاه می پردازد.

صوفی نژاد با تاکید بر افزایش مشکلات مالی آسایشگاه خیریه کهریزک تصریح کرد: متاسفانه میزان کمک های خیرین به آسایشگاه خیریه کهریزک کاهش یافته و در شرایطی که خیرین کمک های خود را به مجموعه ما ارائه نکنند، قادر به اداره کهریزک نخواهیم بود.

وی افزود: در حال حاضر آسایشگاه خیریه کهریزک مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به شرکت گاز بدهی داشته و این درحالی است که تاکنون در چند نوبت اخطار قطع گاز مجموعه کهریزک را ارائه کرده ایم.

مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک با اشاره به نیازهای اولیه معلولان و سالمندان حاضر در این آسایشگاه خاطرنشان کرد: یکی از اصلی ترین نیازهای افراد معلول و سالمند حضور در مکانی است که شرایط گرمایشی مناسبی داشته باشد و در صورتی که اخطارهای شرکت گاز عملی شود قطعا تعدادی از سالمندان و معلولان ما جان خود را از دست خواهند داد.

صوفی نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا بدهی های مجموعه خیریه کهریزک تنها به بدهی به شرکت گاز خلاصه می شود؟، تاکید کرد: علاوه بر این بدهی، مبلغ ۱۷۰ میلیون تومان نیز به سازمان آب و فاضلاب بدهی داریم. مسئولان این سازمان این رقم را در ازای نظارت بر چاه های آب موسسه از ما طلب کرده اند و این درحالی است که چاه های حفر شده در اطراف کهریزک همه از سوی این مجموعه حفر شده است.

وی در خصوص آخرین آمار افراد پشت نوبت مانده جهت دریافت خدمات از مجموعه خیریه کهریزک اذعان کرد: در حال حاضر بالغ بر ۱۸۰ نفر از معلولان که عمده آنها جوان هستند جهت دریافت خدمات در پشت نوبت قرار داشته و امیدوار هستیم تمهیداتی فراهم شود تا بتوانیم این افراد را جذب کنیم.

مدیر عامل آسایشگاه خیریه کهریزک با ارائه آماری از تعداد مرگ سالمندان و معلولان در آسایشگاه کهریزک بیان کرد: در طول هر ماه ۱۰ تا ۱۵ تن از افراد حاضر در آسایشگاه خیریه کهریزک جان خود را از دست می دهند و بیشتر این افراد به دلیل کهولت سن فوت می کنند.