عکس کینگ | تصاویر

سفیر روسیه در آنکارا، پس از حمله مسلحانه درگذشت/ عامل حمله از تکفیری‌ها بوده‌ است

۲۹ آذر ۱۳۹۵
تلویزیون دولتی ترکیه گزارش داد سفیر روسیه در آنکارا هدف اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شده است.

آندری کارلوف سفیر روسیه در آنکارا شامگاه روز دوشنبه مورد حمله مسلحانه قرار گرفت.  وی در حین بازدید از نمایشگاهی در آنکارا مورد هدف و حمله مسلحانه قرار گرفته است. بر اساس اعلام منابع خبری ترکیه، او به بیمارستان منتقل شده و حال وی وخیم گزارش شده است. شاهدان عینی گفتند: مهاجم با فریاد یا الله، بسم الله به سوی سفیر روسیه حمله کرده و گفته است 'به شما اجازه نخواهیم داد.

به گفته شاهدان، مهاجم که حدود ۲۰ تا ۲۵ ساله بوده، در حین تیراندازی فریاد می زد: انسانهای معصوم را کشتید. این حمله در حالی صورت گرفته است که طی چند روز گذشته دفاتر نمایندگی های سیاسی روسیه، چین و ایران در آنکارا شاهد تظاهرات گروههای افراطی بود.

برخی منابع خبری می‌گویند مهاجم به چند نفر دیگر نیز شلیک کرده و درگیری نیروهای امنیتی با وی هنوز ادامه دارد.

مقامات روس به روزنامه حریت گفته‌اند که عوامل این حمله، از تکفیری‌ها بوده‌اند.

در پی این حمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سران سازمان‌های امنیتی این کشور تشکیل جلسه داده است.

فردا نشست ظریف، لاوروف و چاووش اوغلو
گفتنی است فردا قرار است وزرای خارجه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه با همدیگر دیدار کنند. در این راستا وزیر امور خارجه روسیه نسبت به نتایج نشست سه جانبه با همتایان ایرانی و ترکیه ای خود برای همگرایی منطقه ای با هدف حل بحران سوریه و بهبودی اوضاع این کشور که قرار است فردا (سه شنبه) در مسکو برگزار شود، ابراز امیدواری کرد.

 سرگئی لاوروف روز دوشنبه در حاشیه دیدار اعضای هیات دولت روسیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور، گفت: امیدوارم نشست وزیران خارجه سه کشور با موفقیت همراه باشد.
بنا به اعلام وزارت خارجه روسیه، لاوروف در پاسخ به این پرسش که چه انتظاری از نشست وزیران دارید؟ گفت: می خواهم مشروح و مشخص با طرف هایی که می توانند به صورت واقعی بر اوضاع سوریه و بهبودی آن تاثیر مثبت بگذارند، گفت وگو کنم.

وی ادامه داد: مذاکرات فردا در شرایطی انجام می گیرد که شرکای غربی بیشتر تبلیغات و اظهارات صرف در مورد مسائل سوریه دارند و هیچ تاثیری بر طرف هایی که در مساله سوریه دیدگاههای آنها را بررسی می کنند، نمی گذارد. براساس برنامه پیش بینی شده فردا (سه شنبه) محمدجواد ظریف با سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو در مسکو دیدار و مذاکره خواهد کرد و سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان نیز با سرگئی شایگو و فکری ایشیک همتایان روس و ترکیه ای خود مذاکره می کند. اهمیت و فوریت این مذاکرات پس از تحولات مثبت در سوریه برای مبارزه با تروریسم و گام های تدریجی ترکیه برای مشارکت با این همکاری، نشان می دهد که پیشرفت های بیشتری پیش رو است.
تماس تلفنی روحانی با پوتین درباره سوریه
حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه عصر  امروز (دوشنبه) در تماسی تلفنی درباره مهمترین موضوعات دوجانبه ،منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر کردند.

روحانی در این تماس تلفنی، با تاکید بر ضرورت تداوم حمایت دولت‌های ایران و روسیه از مردم سوریه در این دوران سخت، گفت: بسیار مهم است که مردم سوریه احساس کنند در مبارزه علیه تروریست ها تنها نیستند. وی ضمن انتقاد از بی‌توجهی غربی‌ها نسبت به مردم بی‌گناهی که در شرایط بسیار دشوار و تحت ستم تروریست‌ها در شهرهای مختلف سوریه گرفتار آمده‌اند، تقویت همفکری و همکاری تهران – مسکو  و تداوم کمک‌های دارویی و غذایی برای مردم سوریه و ترغیب دیگر کشورها به ارسال این کمک‌ها را ضروری برشمرد.

رییس جمهوری همچنین از نشست وزیران خارجه ایران، ترکیه و روسیه در مسکو استقبال کرد و گفت که این نشست می‌تواند به هماهنگی بیشتر سه کشور در کمک به مردم سوریه یاری برساند.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه نیز در این تماس تلفنی، بیرون راندن تروریست‌ها از شهر حلب و حاکمیت دولت سوریه بر این شهر را موفقیت آمیز دانست و بر ضرورت تداوم همفکری و همکاری تهران – مسکو دراین عرصه تاکید کرد. رییس جمهوری روسیه نیز حمایت و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه را در شرایط کنونی ضروری خواند و گفت: وظیفه جامعه بین المللی و از جمله ایران و روسیه در دوره کنونی، حفاظت از مردم سوریه و تداوم کمک‌رسانی به آنان دراین شرایط دشوار است. وی همچنین بر ضرورت کمک‌رسانی به مردم بی‌دفاع و غیرنظامی سایر مناطق سوریه تاکید کرد.