عکس کینگ | تصاویر

ترامپ و حفظ گزینه‌ها در قبال اسرائیل و ایران

۲۸ دی ۱۳۹۵
اظهارات اخیر ترامپ، سردرگمی های زیادی را برای دولتمردان اروپایی بهمراه داشته است. 

العالم: دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا در مصاحبه هفته اخیرش با مطبوعات انگلیسی و آلمانی با صحبت های نامطمئن در مورد حمایت از ناتو ، پشتیبانی از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و همچنین انتقاد از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای پذیرش صدها هزار پناهنده — بصورتی که او غیر قانونی نامید — به کشور خود، باعث آشفتگی و سردرگمی اروپایی ها شد.

اما  ترامپ درباره برنامه هایش در خصوص ایران سکوت کرد.

او پیشتر گفته بود:« توافق هسته ای، بدترین توافق در تاریخ مدرن بوده است. … من نمی خواهم بگویم در مورد این قرارداد چه خواهم کرد. منظور من این است که من یک سیاستمدار نیستم  و نمی گویم این کار را می خواهم انجام دهم و آن کار را انجام نخواهم داد.

او همچنین در مورد تغییر محل سفارت آمریکا از تل آویو به یک مکان دیگر، اظهار نظری نکرد.

ترامپ با این اظهار نظرها در خصوص ایران و رژیم صهیونیستی، دکترین پیش‌بینی‌ناپذیری خود را به بوته آزمایش گذاشته است. ترامپ اصولی کلی را در خصوص سیاست‌هایش در منطقه تبیین کرده است: روابط گرم با اسرائیل، خصومت با ایران و خشونت علیه سازمان‌های تروریستی بدون دولت. اما حالا که تنها ساعاتی تا آغاز ریاست جمهوری وی باقی مانده است، ترامپ با احتیاط بیشتری اظهار نظر می‌کند که احتمالاً به معنای پذیرش چالش‌های پیش روی او در یک منطقه پیچیده و ظرافت‌های سیاست‌های وی برای پیشبرد اهدافش است.