عکس کینگ | تصاویر

مذاکرات صلح برای اتحاد دوباره دو منطقه قبرس

۱ بهمن ۱۳۹۵
رهبران یونان و قبرس‌یونانی نشین اعلام کردند، هرگونه توافق صلح برای اتحاد دوباره دو منطقه قبرس باید با خروج نیروهای ترکیه و توافقات جدید امنیتی باشد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پروکوپیس پاولوپولوس، رییس جمهور یونان به همراه نیکوس آناستازیادس، رهبر قبرس یونانی‌نشین اعلام کردند، اگر ترکیه و قبرس ترک‌نشین خواهان دستیابی به راه حلی هستند، نه نیروهای اشغالگر و نه نیروهای کشورهای ثالث نباید در این منطقه حضور داشته باشند.

آناستازیادس، رهبر قبرس یونانی‌نشین که از سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا است، گفت: هدف مشترک ما دستیابی به به یک راه حلی در تابعیت کامل قوانین اتحادیه اروپا است.

وی ادامه داد: این راه حل باید بدون نیاز به یک کشور سوم به عنوان تضمین کننده صلح و یا استقرار نیروهای یک کشور دیگر باشد.

چندی قبل مصطفی آکینجی، رهبر قبرس ترک‌نشین با اشاره به مذاکرات صلح برای اتحاد دوباره دو منطقه قبرس گفت،‌ این مذاکرات هنوز به پایان نرسیده است و با مذاکرات فنی و عالی‌رتبه در روزهای آتی ادامه می‌یابد.
در حال حاضر کارشناسان فنی طرفهای دخیل در مذاکرات صلح قبرس در مونت پلرین سوئیس تلاش می‌کنند که نظرات‌شان را درباره سیستم جدید امنیتی برای اتحاد دوباره قبرس مطرح کنند.

رهبران دو قبرس ترک‌نشین و یونانی‌نشین و وزرای خارجه کشورهای ترکیه، یونان و انگلیس اخیرا مذاکراتی را برای اتحاد دو قبرس در ژنو داشتند.

هزاران سرباز ترکیه در قبرس مستقر هستند که اولین بار در راستای محافظت از قبرسی‌های ترک‌تبار در برابر خشونت قومی مستقر شدند که پس از کودتای نظامی یونان در ۱۹۷۴ بود.