عکس کینگ | تصاویر

چه چیزهایی داغ پلاسکو را سنگین‌تر می‌کند؟

۲ بهمن ۱۳۹۵
«شهروند خبرنگار» واژه‌ای است که هم حقوق شهروندی را زیرپا گذاشته و هم قداست کار خبر را مخدوش کرده، در شرایطی که مسئولان امنیتی ایران دائما از مردم می‌خواهند که به پلاسکو نیایند، برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای معاند فراخوان زدند که «به پلاسکو بروید و شهروند خبرنگار ما باشید».

به گزارش سراج۲۴، پنجشنبه ظهر اتفاق بی‌سابقه ای کل ایران را در شوک و بهتی بزرگ فرو برد. ساختمان پلاسکو یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تجاری تهران بر اثر انبوه آتش‌سوزی وانفجارهای پی در پی ناشی از آتش، فرو ریخت.

پلاسکو بورس توزیع عمده پوشاک در تهران و شهرستان‌ها بود که برای بسیاری از جوانان اشتغال‌زایی کرده بود. یک عضو شورای شهر در گفت‌وگویی تصریح کرد که حالا سه هزار نفر بیکار شده‌اند.

پلاسکو که ریخت، دل و جان مردم هم ریخت. این در و دیوارها و بند بنِ این ساختمان ۱۵ طبقه و بزرگ، فدای یک تار موی کسانی که حالا زیر آوار مانده‌اند. پلاسکو که ریخت همه یکصدا گفتند: وای! آتش‌نشان‌ها…

آتش‌نشان‌ها در طبقات مختلف هنوز مشغول فعالیت بودند اما اتفاقی که کسی انتظارش را نمی‌کشید، رخ داد.

در این میان دو دسته از اقدام‌ها و موضع گیری‌ها، درد پلاسکو را عمیق‌تر بر جان آدمی می‌نشاند. دسته اول کسانی هستند که گوشی موبایل به دست به طرف پلاسکو روانه شدند، حتی از ماشین‌های آتش‌نشانی بالا رفتند تا زاویه بهتری برای تصویر برداری داشته باشند. هشدارهای آتش‌نشانی و پلیس انگار فایده‌ای ندارد. این گروهِ غرق در فضای مجازی انگار واقعا مشاعرش را از دست داده است. نیروهای امدادی اذعان دارند که این حضور مانع از خدمت‌رسانی آنها می‌شود اما انگار برای جماعت عشق سلفی اصلا مهم نیست که نبودشان ممکن است به زنده ماندن آتش‌نشان‌های مدفون در زیر آوار کمک کند.

این حضور در شبکه‌های اجتماعی هم تقبیح شد. کاربران واکنش‌های تندی به این ماجرا نشان دادند. حتی هشتگ‌های مختلفی طراحی شد. در همین شبکه‌ها مردم از جماعت عشق سلفی خواستند تا عکس‌هایشان با پلاسکو را با هشتگ #من_گوسفند_هستم منتشر کنند. وضعیت عجیبی است. این سطح از حماقت کم‌نظیر است.

«شهروند خبرنگار» واژه‌ایست که هم حقوق شهروندی را زیرپا گذاشته و هم قداست کار خبر را مخدوش کرده است. در شرایطی که مسئولان امنیتی ایران دائما از مردم می‌خواهند که به پلاسکو نیایند، برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای معاند فراخوان زدند که «به پلاسکو بروید و شهروند خبرنگار ما باشید».

در این میان موضع‌گیری‌های سیاسی و بی اساس‌ عده‌ای، درد حادثه پلاسکو را بیشتر می‌کند. شاید همین حرف‌ها بود که باعث شد تا امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پیامشان تاکید کنند که حالا اولویت اول اقدام و عمل در صحنه است و فعلا وقت علت یابی حادثه نیست.

شورای شهر تهران، شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی تاکید کردند که در سال‌های اخیر ۱۴ مرتبه به صاحبان ساختمان اعلام کردند که مشکلات جدی امنیتی دارد.

حسن روحانی رئیس جمهور امروز صبح در محل حادثه پلاسکو حاضر شد . او اعلام کرد که موضوع بافت فرسوده و ساختمان‌های آسیب‌پذیر یکی از مواردی است که دولت از ابتدا مشغول آن بوده و تمهیداتی برای احیای این بافت‌ها اندیشیده شده است.    

هنوز فاصله زیادی تا فرهنگ‌سازی خیلی از کارهای مهم داریم. فرهنگ اقدام و عمل بموقع بجای تصویر برداری، فرهنگ قضاوت درست و حرف‌های سنجیده و بسیاری موارد دیگر.