عکس کینگ | تصاویر

ترامپ نیامده بگیر و ببند راه انداخت!

۷ بهمن ۱۳۹۵
شماری از خبرنگاران بازداشت‌شده در جریان اعتراضات به ترامپ، به آشوبگری متهم شده و ممکن است ۱۰ ساله به زندان بیافتند.

به گزارش فارس، روزنامه «گاردین» روز چهارشنبه از بازداشت ۶ خبرنگار در جریان اعتراضات روز جمعه علیه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا خبر داد.

در تظاهراتی که همزمان با مراسم تحلیف ترامپ در واشنگتن برگزار شد، بیش از ۲۰۰ نفر از جمله این خبرنگاران بازداشت شدند.

 به نوشته گاردین، این خبرنگاران به «آشوبگری» متهم شده‌اند و ممکن است به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۲۵۰۰۰ دلار جریمه محکوم شوند.

 «اوان انگل» از پایگاه «ووکاتیو»، «الکس رابینشتین» خبرنگار شبکه راشاتودی، «جک کلر» مستندساز، یک عکاس، یک خبرنگار پخش زنده و یک خبرنگار آزاد افرادی هستند که از سوی پلیس بازداشت شده‌اند.

 جک کلر که می‌گوید تنها برای تهیه مستند در محل اعتراضات حضور داشته، می‌گوید با وجود اینکه به پلیس اعلام کرده خبرنگار است، اما بازداشت و بعدا تفهیم اتهام شده است. او نوع برخورد پلیس را «بسیار مضحک» توصیف کرد.

 «آنابل پارک» دبیر کلر هم می‌گوید: «این وضعیت آزاردهنده و ناامیدکننده‌ای است. این افراد تنها برای ثبت وقایع آنجا بودند.»

بقیه خبرنگاران بازداشت‌شده هم اتهامات طرح‌شده را رد کرده‌ و گفته‌اند که در حال تهیه خبر بوده‌اند.

انجمن ملی وکلای آمریکا پلیس واشنگتن را به «بازداشت دسته‌جمعی افراد صرفا بر اساس محل حضور آن‌ها» متهم کرده است. این انجمن همچنین می‌گوید پلیس برای مقابله با معترضان به صورت غیرقانونی از گاز اشک‌آور و دیگر تسلیحات استفاده کرده است.

 «مگی الینگر» از شعبه واشنگتن انجمن وکلا در بیانیه‌ای گفته است: «این اقدامات غیرقانونی آشکارا با هدف ساکت کردن صدای معترضانی طراحی شده که از حق خود ذیل متمم نخست (آزادی ابراز عقیده) استفاده کرده‌اند.»
پلیس ادعا کرده است که شواهد کافی برای متهم کردن این افراد به آشوبگری را در اختیار دارد، اما آماده است تا اگر اطلاعات بیشتری به دست آورد، آن‌ها را بررسی کند.