عکس کینگ | تصاویر

خریدار حرفه ای !/ یادی از مرحوم افرند نیا

۱۰ بهمن ۱۳۹۵
سید کاظم افرندنیا، بازیگر پیش کسوت و پرکار سینما و تلویزیون در ۷۱ سالگی درگذشت. روحش شاد.
او استاد نقش‌های منفی در امور نمایشی بود. فیزیک، چهره و تبحر در نوع گویش و حرکات اعضای صورت، به خوبی شخصیت‌های ضدقهرمان و منفی را باورپذیر می‌کرد.
این شب‌ها، در معمای شاه، نقش ارتشبد طوفانیان را ایفاء می‌کند. در قسمت دیشب جلسه ژنرال‌ هایزر با رؤسای ارتش برای طراحی کودتای نظامی در منزل طوفانیان برگزار ‌شد.

***پی نوشت***
.
ارتشبد حسن طوفانیان از کلیدی‌ترین مهره‌های رژیم شاهنشاهی بود.

او سالهای طولانی مسئول خرید تسلیحات نظامی بود. مستقیماً با شاه کار می‌کرد. در سالهایی که درآمد نفتی با روزی ۶ میلیون بشکه در روز به اوج رسید، بخش زیادی از این ثروت ملی با هماهنگی آمریکا صرف خرید حجم بسیار زیادی از تجهیزات نظامی شد که حتی خود رژیم در برخی مواقع نسبت به نوع مصرف آن بی‌اطلاع بود و در واقع آمریکایی‌ها برای تکمیل سپر دفاعی خود در منطقه و علیه اتحاد جماهیر شوروی آن روز، به ایران فروختند.

پورسانت‌ها و حق و حساب شخصی شاه و خانواده او از این خریدها موضوع مستقلی است که حتی در برخی مواقع بین اعضاء سلطنت اختلاف می‌افتاد. گزارش یک مکالمه تلفنی اشرف پهلوی با تیمسار طوفانیان در مورد پورسانت ۱۰ درصدی توسط ستاد مشترک با امضای ازهاری به اطلاع شاه می‌رسد و او می‌گوید ما در جریان هستیم (متن این مکالمه در کانال شخصی‌ام منتشر شد).

طوفانیان بعد از انقلاب توسط مردم دستگیر و روانه زندان قصر می‌شود ولی بعداً توسط عده‌ای به لویزان که محل مدارک خریدهای نظامی بود منتقل و از آنجا فراری می‌شود. البته برخی معتقدند او از اول دستگیر نشد، بلکه در محل امنی پنهان شده بود و بعداً توسط آمریکایی‌ها و از مرز ترکیه فرار کرد. هرچه هست، نشان می‌دهد این شخص با اطلاع فراوان از اسرار فوق سری خرید تسلیحات نظامی و توزیع آن در منطقه، بر اساس سیاست های آمریکایی‌ها آنقدر برای آنان مهم و کلیدی بوده که حاضر شدند با برنامه‌ریزی پیچیده او را از کشور فراری دهند. او سال ها نیز مسئول صنایع دفاع بود .
امروز صنایع بزرگ و استراتژیک نظامی کشور با تولید هزاران محصول کاربردی و عملیاتی برای نیروهای مسلح که امنیت مردم و منطقه را تأمین می‌کند، توسط فرزندان ملت تولید می‌شود. اوج این خودکفائی هم در زمان جنگ و تحریم‌های نظامی اتفاق افتاد.
این افتخار متعلق به همه ملت ایران است. به این دستاوردهای بزرگ افتخار ‌کنیم و نگذاریم فراموش شود