عکس کینگ | تصاویر

نخست وزیر استرالیا به خرید آراء متهم شد

۱۴ بهمن ۱۳۹۵
'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا روز پنجشنبه پس از اذعان به اعطای هدیه نقدی یک میلیون و ۳۲۰ هزار دلاری به پویش حزب لیبرال، متهم به خرید آراء انتخاباتی شد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر استرالیا که تاکنون از اظهارنظر در مورد برخی اتهامات انتخاباتی طفره می رفت، در نهایت به پرداخت این مبلغ به حزب لیبرال در دوره انتخابات اعتراف کرد.

وی به شبکه خبری 'ای.بی.سی' استرالیا گفت: کمکی که من انجام دادم یک میلیون و ۳۲۰ هزار دلار بود. تاکنون صحبت هایی پیرامون آن انجام شده بود، اما موضوع این است.

'جیم چالمرز' وزیر دارایی دولت سایه استرالیا پس از اعتراف 'مالکوم ترنبول'، گفت که نخست وزیر بدون پرداخت این مبلغ و براساس شایستگی های خود قادر به پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۶ نبود.

وی گفت که فشارهای سیاسی، نخست وزیر استرالیا را مجبور به اعتراف در مورد اهدای این کمک کرد.

'اسکات موریسون' رئیس بانک مرکزی استرالیا نیز با انتقاد از وزیر دارایی دولت سایه، وی را 'هکر سیاسی کثیف' نامید.

 رئیس بانک مرکزی استرالیا در دفاع از 'مالکوم ترنبول'، نخست وزیر این کشور را فردی بخشنده و فروتن نامید که به فعالان حوزه اجتماعی، بیمارستان ها و حزب لیبرال کمک کرده است. 

'نیک زنوفین' سناتور استرالیایی از بخش جنوبی این کشور نیز گفت که احزاب اصلی هنگام بخشش سیاسی یکی از دیگری بدتر عمل می کنند.

 وی گفت: کسانی که در خانه های شیشه ای زندگی می کنند، نباید سنگ پرتاب کنند. نظام بخشش های سیاسی نیازمند تغییر است و باید هنگام اعطای این قبیل بخشش ها، انجام آن در زمان مناسب اعلام شود.

 این سناتور استرالیایی از شرایط کنونی تحت عنوان 'آمریکایی سازی سیاست استرالیا' یاد کرد و افزود: کمک های مالی دریافت شده، گردش چرخ ها را روان می کند و این موضوع ناسالمی است که باید تغییر کند.

 رقابت نزدیک و استثنایی این دوره از انتخابات استرالیا باعث شد 'مالکوم ترنبول' نخست وزیر استرالیا به دنبال حمایت از رای دهندگان مستقل و گروه های اقلیت باشد تا بتواند قدرت را برای بار دیگر به دست آورد.