عکس کینگ | تصاویر

اختصاص ۴۹۰میلیارد برای رفع تنش آبی شهرهای در معرض خطر

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: هیات وزیران هفته گذشته بیش از چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه ۱۳۹۵ برای شهرهایی که تنش آبی در آنها پیش بینی شده است، در نظر گرفت.

«حمیدرضا جانباز» امروز (دوشنبه) در گفت وگو با ایرنا افزود: شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مترصد تخصیص منابع مورد نیز توسط سازمان برنامه و بودجه برای تکمیل طرح ها پیش از فرارسیدن فصل گرماست.

به گفته این مسئول، برای رفع تنش آبی طرح های کوتاه مدتی مانند حفر و تجهیز چاه ها، لوله گذاری منابع آب، تکمیل رینگ ها، شبکه ها و مخزن های آب شرب شهرها و … در نظر گرفته شده است.
وی اعلام کرد: سال آینده هفت کلانشهر اصفهان، شیراز، یزد، کرمان، بندرعباس، بوشهر و مشهد همراه با ۳۰۰ شهر کوچک دیگر در صورت نرمال بودن بارش ها در معرض تنش آبی قرار می گیرند.
به گفته وی، این آمار امسال ۳۰۱ شهر متوسط و کوچک را شامل می شد و پارسال بیش از ۵۰۰ شهر بود.
به گزارش ایرنا، معاون اول رییس جمهوری اواسط دی ماه امسال در جلسه شورای عالی آب کشور تاکید کرد تامین آب شرب مردم سراسر کشور از مهمترین اولویت های دولت است، از این رو باید وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور در ۲ هفته، پیشنهادها و راهکارهای اجرایی را برای حل مشکل تامین آب شرب در استان هایی که با بحران روبرویند، تدوین و ارایه کنند.
چندی پیش معاون آب و آبفای وزارت نیرو نیز به ایرنا گفت: برای حل مشکل تامین آب شرب استان های بحرانی چندیت طرح اضطراری و کوتاه مدت تعریف شده که اجرای آنها به پنج هزار میلیارد ریال اعتبار نیازمند است.

** سال ۱۳۹۶؛ نقطه عطف اجرای طرح های آبرسانی روستایی
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: با توجه به اولویت های مطرح شده از سوی رییس جمهوری، آب و فاضلاب در برنامه ششم و بودجه ۹۶ در اولویت قرار دارد و در بودجه سال آینده اعتبارات خوبی برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی پیش بینی شده است.
به گفته وی، سال ۱۳۹۶ نقطه عطفی در اجرای طرح های آبرسانی روستایی خواهد بود.
وی یادآوری کرد: در مجلس شورای اسلامی نیز با حمایت کمیسیون تلفیق، اعتباری برای تحقق این مهم پیش بینی شده است که رقم دقیق آن هفته آینده اعلام می شود.
مدیرعامل آبفای کشور اعلام کرد ۱۰۰ درصدی اعتبارات ۵۰۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی برای توسعه آبرسانی روستایی دریافت شده که بودجه بخش زیادی از ۹۲۶ طرح مجتمع های آبرسانی روستایی از همین محل تامین می شود.
به گفته وی، امسال آبرسانی به بیش از دو میلیون و یکصد هزار نفر از روستاییان کشور پیش بینی شده بود که انتظار می رود به بیشتر از این عدد دست یابیم.
جانباز اعلام کرد: تکمیل مجتمع ها و سامانه های آبرسانی روستایی بیش از ۹۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیز دارد.
وی اهداف اجرای این طرح ها را توسعه شبکه های آبرسانی روستایی، اصلاح و بازسازی آنها و دستیابی روستاییان به شاخص آب شهری با کیفیت و کمیت مناسب و پایدار در ۲۴ ساعت برشمرد.

** طرح های دهه فجر
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اعلام کرد از آغاز امسال تا پیش از دهه فجر بیش از ۸۵۰ هزار نفر از روستاییان کشور از خدمات آب روستایی بهره مند شدند که در دهه فجر یک هزار و ۴۰۰ روستا با جمعیتی افزون بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از این نعمت برخوردار می شوند.
این مسوول ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال ۱۳۹۶ شاخص بهره مندی از آب شرب روستایی در همه نقاط کشور افزایش یابد.