عکس کینگ | تصاویر

جنبش عدم تعهد اقدامات یکجانبه آمریکا علیه نهادها و شهروندان ایرانی را محکوم کرد

۲۲ بهمن ۱۳۹۵
دفتر هماهنگ کننده جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای حمایت و همبستگی خود با جمهوری اسلامی ایران را در قبال اقدامات تحمیلی و یکجانبه آمریکا بویژه وضع تحریم‌های اخیر علیه چندین نهاد و شهروندان کشورمان اعلام کرد.

به گزارش فارس، دفتر هماهنگ کننده جنبش عدم تعهد در نیویورک امروز با صدور بیانیه‌ای حمایت و همبستگی خود با جمهوری اسلامی ایران را در قبال اقدامات تحمیلی و یکجانبه آمریکا بویژه وضع تحریم‌های اخیر علیه چندین نهاد و شهروندان کشورمان اعلام کرد.

در بیانیه رئیس دفتر این جنبش آمده است:

۱- جنبش عدم تعهد در راستای موضع اصولی خود مبنی بر محکومیت هرگونه اعلام و یا وضع اقدامات تحمیلی یکجانبه علیه کشورهای عضو جنبش که بر خلاف منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل صورت می‌گیرد، تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت ایالات متحده در روز سوم فوریه (۱۵ بهمن ماه) در تحریم کردن نهادها و اتباع جمهوری اسلامی ایران را مردود می‌داند.

۲- جنبش عدم تعهد ضمن محکومیت اقدام اخیر آمریکا، حمایت قاطع خود از حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران را در راستای مصوبات اجلاس باندونگ اعلام می‌دارد. در این ارتباط دفتر هماهنگی جنبش بر لزوم احترام به حقوق بین‌الملل بویژه اصول و اهداف مصرحه در منشور ملل متحد و اعلامیه اصول حقوق بین‌الملل راجع به روابط و همکاری دوستانه بین کشورها بر اساس منشور تاکید می‌کند.

۳- جنبش عدم تعهد با اعلام حمایت و همبستگی با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران در مردود دانستن این تحریم‌ها و در راستای مواضع اصولی خود از دولت ایالات متحده آمریکا می‌خواهد از این چنین اقدامات تحمیلی که بر خلاف حقوق بین‌الملل بوده، دست کشیده و تحریم‌هایی را که برخلاف منشور ملل متحد و رویه‌ها و اصول حاکم بر روابط بین کشورها است و همچنین در تضاد آشکار با دیالوگ و فهم سیاسی بین ملت‌هاست، لغو کند.

۴- جنبش عدم تعهد به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به اجرای کامل برجام، که به تایید قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت رسیده است، اذعان کرده و در این رابطه از کلیه کشورها درخواست می‌کند که از اجرای برجام حمایت کرده و از انجام اقداماتی که اجرای تعهدات پذیرفته شده تحت برجام را تضعیف کند، خودداری کنند.