عکس کینگ | تصاویر

شروع مجدد صادرات فرش به آمریکا

۴ اسفند ۱۳۹۵
رئیس مرکز ملی فرش ایران از ثبت فرش دست‌باف ۴۰ منطقه جغرافیایی کشور خبر داد.

به گزارش فارس، حمید کارگر بعد‌از‌ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صادرات سالانه فرش دستباف ۳۰۰۰ میلیون دلار است که البته ورود کف‌پوش‌های صنعتی، مسائل منطقه‌ای، فعالیت دیگر رقبا، عدم پرداخت سهم تولید از یارانه‌ها و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور از عوامل کاهش صادرات فرش بوده است که پیش از این ۵۰۰ میلیون دلار بود.

وی افزود: از سال ۲۰۱۰ ورود فرش ایرانی به آمریکا ممنوع بود اما پس از برجام دوباره صادرات فرش دست‌باف ایرانی به آمریکا به ارزش ۸۰ میلیون دلار دوباره برقرار شد و در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ارزش ریالی صادرات به این کشور معادل ۶۹ میلیون دلار بوده است.

رئیس مرکز فرش ایران ادامه داد: در همین مدت ۲۷۵ میلیون دلار فرش ایرانی صادرشده که از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد و در شاخص وزنی نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

کارگر در بخش دیگری از سخنان خود از ثبت طراحی و نقوش به نام پدیدآورندگان خبر داد و افزود: ۴۰ منطقه جغرافیایی فرش دست‌باف در ایران ثبت ملی شدند که ۲۹ منطقه آن به ثبت جهانی نیز رسیده و از این موارد دو منطقه متعلق به استان فارس است.

وی همچنین از برگزاری یازدهمین دوره المپیاد فرش دست‌باف ایران به میزبانی شیراز خبر داد و گفت: سالانه سه میلیون مترمربع فرش دست‌باف در ایران تولید می‌شود و در کشور یک‌میلیون قالیباف فعال هستند که با برگزاری جشنواره، نمایشگاه و مسابقات انگیزه این افراد در تولید و خلاقیت کیفی افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول بیان کرد: تعداد قالیباف‌های بیمه‌شده به ۳۲۰ هزار نفر رسیده و در صورت اختصاص اعتبار کافی در بودجه افزایش این رقم به ۵۰۰ هزار نفر متصور است.

به گزارش فارس، چندی قبل سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف در شیراز برگزار شد که فرش و گلیم و دستبافته‌های قشقایی از غرفه‌های بارز آن بود.