عکس کینگ | تصاویر

اظهارات رضا جاودانی درباره حکم مهدی رحمتی

۷ اسفند ۱۳۹۵
تماشاگران امروز نوشت: مهدی رحمتی حسابی به سیم آخر زده و علیه کمیته انضباطی مصاحبه کرده است.

او انتظار داشت محروميت چهار جلسه‌اي كه برايش در نظر گرفته‌اند، در درخواست رسيدگي ويژه‌اي كه بعد از مشورت با مقامات ارشد فدراسيون فوتبال به كميته انضباطي داده شده بود، حل شود. اين را در متني كه نوشته و از مهدي تاج اسم برده هم مي‌شود حس كرد، اما درخواستش رد شد تا واكنشي تند و همراه با تهديد به افشاگري داشته باشد. كميته انضباطي البته هميشه منتقدان زيادي داشته؛ منتقدان به احكام؛ احكامي كه خيلي‌هايشان بي‌شك زيبايي‌هاي فوتبال را مي‌گيرند. در هفته‌هاي اخير و درست از قبل دربي اما يك عضو فوتبالي به كميته افزوده شده كه حقوقدان است و مهم‌تر از آن يكي از منتقدان هميشگي احكامي كه زيبايي‌هاي فوتبال را مي‌گيرد. رضا جاوداني، اين مجري سرشناس ورزشي كه حقوقداني سرشناس است، در گفت‌وگو با تماشاگران امروز از مسئوليت اجرايي جديدش در فوتبال و اين حاشيه‌هاي اخير انضباطي فوتبال مي‌گويد.

*رضا جان تبريك!

تبريك براي عضويت در كميته انضباطي؟ همه‌‌اش دردسر است بايد تسليت بگويي. (مي‌خندد)

*آقا شما قبل از رفتن به تشكيلات اجرايي كميته انضباطي، هميشه يكي از منتقدان احكامي مثل محروميت بودي كه به شكلي زيبايي‌هاي فوتبال را مي‌كشند، اما درست در بدو ورودت، احكام انضباطي سختگيرانه‌اي صادر شد.

مي‌دانم چه مي‌گويي. اتفاقاً هنوز هم بر اين باورم كه بايد احكام انضباطي از نوع پيشگيرانه و زيباتر كردن مسابقات فوتبال باشند، نه اينكه احكامي صادر شود كه زيبايي‌هاي فوتبال را كم كند. البته در اين مدتي كه مي‌گويي و تا زمان صدور احكام مورد نظرت، من فقط يك جلسه در جلسات كميته شركت كرده‌ام، اما وقتي كه بيرون هستي، با زماني كه وارد كار مي‌شوي، متفاوت است.

*به هر حال انتظار اين است كه وقتي رضا جاوداني در تشكيلات است، جنس احكام تغيير كنند.

اتفاقاً بگذار يكسري نكات را برايت بگويم. مثلاً تا قبل از اين، من فكر مي‌كردم وقتي براساس گزارشي، مثلاً تماشاگران تيمي سنگ پرتاب كرده‌اند و به كسي خورده است، حكم به محروميت يك تيم داده مي‌شود، مگر نمي‌شود يكي از تيم ايكس لباس تيم ايگرگ را پوشيده باشد و به عنوان نفوذي بيايد؟ اما حالا كه وارد اين تشكيلات شده‌ام، وقتي گزارش بازي‌ها و جزئيات‌شان را مي‌بينم، متوجه مي‌شوم شرايط خيلي فرق دارد. ببين تو براساس قانون مي‌تواني رأي بدهي. قانون انضباطي ما ساختاري دارد. براساس اين قانون، گزارش اصلي درباره اتفاقات درون زمين، همان چيزي است كه داور بازي مي‌نويسد و براي مراحل انضباطي، گزارش اصلي با ناظر بازي است. در قانون براي در نظر گرفتن احكام، مكانيسمي وجود دارد. بايد قبول كنيم، باشگاه‌ها و كانون‌هاي هواداري‌شان از يك سو و استاديوم‌هاي ما و نحوه كنترل ورود يا خروج هواداران به آنها از سوي ديگر، طوري نيست كه بگويي تعدادي از عوامل مخرب شناسايي شدند و نمي‌گذاريم براي بازي‌هاي بعدي به ورزشگاه بيايند. كميته انضباطي براساس گزارش‌هايي كه مي‌‌آيد و به تخلفات يك تيم و هوادارانش اشاره شده، بايد براساس قانون حكم بدهد. از يك سو تمام تلاش دوستان اين است كه از محروميت‌هايي كه جذابيت فوتبال را مي‌كاهد استفاده نكنند، از طرفي ديگر هم بايد جريمه متناسبي در نظر بگيرند تا بتوانند نظم فوتبال را رعايت كنند.

*با اين چيزهايي كه مي‌گويي پس خيلي نبايد انتظاري به حذف محروميت از تماشاگر داشت.

ببين من شخصاً هنوز مخالف جريمه‌هاي اين‌چنيني هستم. مي‌دانم كه ديگر دوستان هم اصلاً نگاه سلبي ندارند و مي‌خواهند مجازات‌ها پيشگيري‌كننده باشند، اما بايد ببينيم چقدر امكانش را در قانون داريم. خبر خوبي كه مي‌توانم بدهم اين است كه پروسه بازنويسي قانون انضباطي آغاز شده و دوستاني كه جديدا به كميته‌هاي حقوقي و تعيين وضعيت بازيكنان آمده‌اند هم نگاه مثبتي دارند كه مجازات‌ها از جذابيت‌هاي فوتبال كم نكند اما بازدارندگي لازم را هم داشته باشند. بايد باور كنيم كه براي حل مشكلات‌مان نياز به تغيير فرهنگ در فوتبال‌مان داريم؛ از مديريت تا سكوها و توي زمين. اما عملاً همه مي‌دانيم كه هيچ قدمي در اين زمينه برداشته نمي‌شود. پس بايد تصميم‌هاي بازدارنده هم گرفته شود. مثلاً وقتي با سنگ به سر بازيكني مي‌زنند چه بايد كرد؟

*ولي مثلاً همين نمونه آخر سنگ‌اندازي به نظر مي‌رسيد از همان جايگاه هواداران تيم خودي بود كه به بازيكن خورد.

ببين اين چيزي كه من و تو از بيرون مي‌بينيم با گزارش رسمي كه ناظر مي‌دهد فرق دارد. البته سازمان ليگ حالا يك نرم‌افزار جامع دارد كه گزارش‌ها خيلي سريع به دست‌مان مي‌رسد. ولي درباره محتواي گزارش‌ها همچنان آن چيزي كه داوران و ناظران مي‌نويسند ملاك اصلي است. شايد بايد تغييراتي حتي در شيوه نگارش گزارش‌ها هم داشته باشيم. اينها كار يك جلسه و دو جلسه نيست. نياز به تغيير قوانين و آموزش دارد.

*اما مثلاً بعضي از احكام، مثل حكم رحمتي خيلي سختگيرانه مي‌شود. اينكه مثلاً يك جلسه محروميت اخلاقي را با انضباطي قاطي كنند.

ببين من فقط تا جايي كه در جريان قرار گرفتم، اصلاً پرونده مهدي رحمتي ارتباطي به محروميت كميته اخلاقي نداشته. قبلاً يك جلسه تعليقي داشته از كميته انضباطي، يك جلسه محروميت براي اخراج از زمين گرفته و دو جلسه هم محروميت براي رفتارش درون زمين در دقايق آخر بازي. اين چيزي كه الان مي‌گويم چون من در اين پرونده مسئوليتي نداشته‌ام ديگر يك اظهار نظر شخصي به عنوان يك فوتبال‌دوست است. ببين وقتي سيد جلال و رحمتي چنين برخوردهايي ايجاد مي‌كنند، بايد از بقيه چه انتظاري داشت؟ از نورافكن بايد چه انتظاري داشته باشيم؟ من به عنوان كسي كه مهدي رحمتي را دوست دارم، به عنوان يكي از اهالي فوتبال مي‌گويم انتظار از او يا سيد جلال خيلي بيشتر است. راستش درباره پرونده‌هاي اين‌چنيني، اگر قانون اجازه مي‌داد، من جريمه‌هاي شديد نقدي را ترجيح مي‌دادم.

*الان درخواست رسيدگي ويژه به پرونده‌‌اش رد شده؟

ما اصلاً در كميته انضباطي درباره احكام قطعي چيزي به عنوان رسيدگي ويژه نداريم. وقتي حكمي قطعي مي‌شود، تنها رئيس فدراسيون است كه مي‌تواند در حكم تغيير ايجاد كند يا آن را بشكند كه در موارد خاص اين اختيار را دارد، اما خيلي بعيد است رئيسي از اين حق استفاده كند، چون آنچه در قانون آمده براي همه تيم‌ها يكسان است. اگر موردي درباره يك نفر عوض شود، در سرنوشت ۱۵ تيم ديگر اثر مي‌گذارد.

*و براي پايان اينكه پذيرفتن اين سمت، مشت‌خورت را زياد مي‌كند و برچسب مي‌خوري. انتقادها زياد مي‌شد و…

اين ديگر نياز به كمك شما دوستان رسانه‌اي دارد كه مسائل را تشريح كنيد و باعث شويد افكار عمومي خيلي شفاف بدانند چه خبر است. البته مهم‌ترين درخواست من در كميته انضباطي از همكارانم اين بوده كه وقتي حكمي صادر مي‌كنيم، به‌قدري درباره آن شفاف‌سازي كنيم كه براي مردم سوءتفاهم ايجاد نشود و همه چيز روشن باشد. مثلاً تا قبل از تشكيل كميته تعيين وضيت بازيكنان، مشكلات و پرونده‌هاي انضباطي خيلي زياد بودند. حتي گاهي اين درهم‌ريختگي مسئوليت‌ها باعث مي‌شد مثلاً بازيكني كه از تيمي طلبي دارد، درست در آستانه بازي مستقيم‌شان از آن تيم شكايت كند و اين اتفاقات خود به خود حاشيه‌ها را سخت مي‌كرد، اما حالا اين مسائل از هم تفكيك مي‌شوند. ما هم اميد داريم با تغيير قانون انضباطي و اين كم شدن مسئوليت‌هاي انضباطي از يك سو و تلاش جمعي‌مان در اين كميته از سوي ديگر، به جايي برسيم كه احكامي پيشگيرانه براي زيباتر كردن فوتبال صادر كنيم.