عکس کینگ | تصاویر

آینده سوریه و بشار اسد چه خواهد شد

۱۴ اسفند ۱۳۹۵
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش بینی کرد که سوریه تجزیه نمی شود.

سوریه تجزیه نمی شود
دکتر علاءالدین بروجردی در پیش بینی از آینده سوریه، با بیان اینکه بشار اسد در سوریه ماندنی است اظهار کرد: ما همان سال اولِ بحران معتقد بودیم که بشار اسد ماندنی است علی رغم اینکه همه ظرفیت های آمریکا و همپیمانان اروپایی و منطقه ای اش به کار گرفته شده بود که بشار اسد در صحنه سیاسی سوریه نباشد. امروز هم معتقد هستم ثبات خوبی در حکومت بشار اسد وجود دارد.

او تصریح کرد: بشار منتخب ملت سوریه است و در سوریه، مردم حرف آخر را می زنند همانگونه که سرنوشت جنگ را در کنار ارتش سوریه، نیروهای مردمی و انقلابی خود مردم سوریه و منطقه رقم زدند و عملا آمریکا و همپیمانانش شکست خوردند پس در عرصه سیاسی هم به همین صورت است. انتخابات سرنوشت سوریه را رقم می زند و تجزیه این کشور خیال خامی است که آمریکا در سر می پروراند که عملا شکست خورد.

به آینده سوریه کاملا امیدوارم
 نایب رییس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: سرنوشت سوریه را باید ملت این کشور مشخص کنند.

دکتر کمال دهقانی فیروزآبادی درباره آینده کشور سوریه اظهار کرد: آینده یک کشور را کشورهای دیگر، همسایگان، سازمان ملل و غیره تعیین نمی کنند بلکه آینده یک کشور را مردم آن کشور با انتخابات، روی کار آمدن مسوولین و حکومت های قانونی و مشروع تعیین می کنند. در سوریه حکومت قانونی، حکومت بشار اسد است. بشار اسد مخالفینی دارد  همانطور که هر کشوری مخالفانی دارد اما مخالفین باید با ساز و کار قانونی مخالفت خود را اعلام کنند مشکل از مخالفان سوریه هم نیست مشکل از آنجایی است که عربستان با پول های خود تروریست را تربیت می کند و مشکل منطقه ما مشکل تروریسم است. تروریسم اگر باب شود و امکان فعالیت پیدا کند هر کشوری که آنها را تقویت کرده و پول و امکانات در اختیارشان قرار داده است روزی مورد تهاجم آنها قرار خواهد گرفت.

نایب ریس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تروریست ها را مشکل اصلی سوریه دانست و گفت: مشکل ما در سوریه تروریست هایی است که از بیرون تقویت می شوند. به نظر من راه حل بحران سوریه سیاسی است گروه های مخالف باید اسلحه را کنار بگذارند، پای میز مذاکره بنشینند و ساز و کاری تعیین کنند که مخالفین هم راحت بتواند حرف خود را بزنند همچنین نماینده همه گروه های مدنی و نماینده مجلس هم در آن شرکت داشته باشند. حکومتی شکل بگیرد که برآمده از نظر همه مردم با ساز و کار قانونی و تحت نظر خود دولت مرکزی باشد. ما خوشحال می شویم که همه کشورها حرکتشان رو به تکامل و مردم سالاری باشد و نهایتا کشورها با اصول حاکم بر دموکراسی و مردم سالاری اداره شود. بر همین اساس می گویم در سوریه هم بحران باید با روش های صلح آمیز حل شود.

دهقانی در خصوص آینده سوریه بیان کرد: من به آینده سوریه کاملا امیدوارم. کشوری که این بحران سخت را پشت سر گذاشت قطعا برای آینده برنامه ای دارد که مردم بیشتر مشارکت کرده و معضلات را حل کنند. کشورها هم باید در این زمینه کمک کنند که به صورت صلح آمیز به سمت دموکراسی پیش بروند.

سوریه آینده آرام دارد
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آینده سوریه را اگر غرب و آمریکا در آن دخالت نکنند، یک منطقه آرام می بینیم.

شهروز برزگر با بیان اینکه آینده بشار اسد را مردم سوریه انتخاب می کنند به خبرنگار شفقنا گفت: آینده بشار مشخص است؛ آینده بشار را مردم سوریه در انتخاباتی که برگزار می کنند مشخص خواهند کرد.

وی افزود: بحث تجزیه سوریه هم در کار نیست. این همه جنگ، خسارت و شهید که مردم سوریه دادند، ایستادگی در برابر نظام استکبار و نظام سلطه و در نهایت آزادی حلب برای این بود که سوریه تجزیه نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: حلب آزاد شده است و مردم سوریه متوجه شدند که بقای کشورشان در اتحاد است و هر چه اتحادشان منسجم تر شود دشمن نمی تواند در آنها نفوذ کند. من آینده سوریه را اگر غرب و آمریکا در آن دخالت نکنند، یک منطقه آرامی می بینیم.

بشار اسد در صحنه سیاسی سوریه باقی می ماند
نایب رییس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره آینده سوریه پیش بینی کرد: بشار اسد در صحنه سیاسی سوریه باقی خواهد ماند.

ابوالفضل حسن بیگی بیان کرد: غرب و آمریکا در روزهای آخر آزادسازی حلب همه امکانات خود را به کار گرفتند. آنها یک جمله می گفتند و آن هم حقوق بشر بود اما آیا در این چند سال که در حلب انسان های بی گناه کشته می شدند، حقوق بشری نبود؟! دلیلش این بود که در این نقطه، مجموعه نیروهای داعش و سران آنها محاصره شده بودند و در این بحث تمام تلاش مقاومت این بود که بتواند از آنها اسیر بگیرد زیرا در میان آنها افسران عالی رتبه عربستان، موساد، سیا و ارتشی های اسراییل حضور داشتند.

وی با بیان اینکه بشار اسد در صحنه سیاسی سوریه باقی خواهد ماند خاطرنشان کرد: بشار اسد امروز پیروز است و مردم منطقه و سوریه، او را قبول دارند. وضعیت فعلی سوریه هم همین را می گوید چون آمریکایی ها شکست خوردند و تلاش می کند دوباره از طریق بازسازی بتوانند به صحنه سوریه بازگردند ولی امکان پذیر نیست.

حسن بیگی افزود: مثلثی که بین ایران، مقاومت و روسیه به وجود آمده است مثلث بسیار خوبی است و از طرفی هم اگر روزی قرار باشد آمریکایی ها مجددا حمله انجام دهند دیگر وضعیت به گونه ای است که نمی توانند. در آینده کشورها، این ملت های منطقه هستند که تصمیم می گیرند ملت سوریه هم اسد را می خواهد و هم حکومت را و انشالله آینده بسیار خوبی را شاهد هستیم.

آینده سوریه با اسد رقم می خورد
 سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش بینی می کند به دلیل ایستادگی بشار اسد در سوریه مورد اعتماد مردم در دوره پس از بحران خواهد بود.

سید حسین نقوی حسینی، دولت اسد را دولت قانونی سوریه دانست و گفت: همه بازیگران عرصه باید دولت قانونی سوریه را به رسمیت بشناسند. همه گروه های تروریستی از سوریه باید زدوده شوند و ما شاهد فعالیت گروه های تروریستی مسلحانه نباشیم و برای آینده سوریه این ملت سوریه هستند که باید در این زمینه تصمیم بگیرند که این استراتژی نظام جمهوری اسلامی است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود: اینکه اسد باشد یا نه بر عهده مردم سوریه است. ما نباید از بیرون برای مردم سوریه تصمیم بگیریم همه استدلال جمهوری اسلامی ایران این است که نباید دیگران در وین و ژنو برای ملت سوریه تصمیم بگیرند که اسد باشد یا نه!

او تصریح کرد: فکر می کنیم با توجه به مقاومت و ایستادگی که بشار اسد برای حفظ وحدت ملت در مقابل تروریست ها از خودش نشان داد قطعا باعث می شود مورد اعتماد مردم باشد. بسیاری صحنه سوریه را ترک کردند ولی بشار اسد ایستاد و برای حفظ وحدت ملت و هویت سوریه کوشید بنابراین قطعا مورد اعتماد ملت خواهد بود اما علی رغم این اعتقادی که داریم معتقد هستیم ملت سوریه باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

پیش بینی من ادامه تطویل بحران سوریه است
 یک نماینده مجلس معتقد است در شرایط کنونی نمی توان آینده بشار اسد را مشخص کرد و باید فکری به حال سوریه شود.

مسعود گودرزی درباره آینده سوریه و بشار اسد بیان کرد: در چنین شرایطی امکان این نیست که وضعیت بشار اسد را مشخص کرد. الان باید یک نوع ثبات سازی داخلی صورت بگیرد و کسانی که برای آینده بشار فکری می کنند باید امروز برای سوریه فکری کنند تا سوریه به ثبات برسد.

وی افزود: آینده بشار را آنچه که تجربه سیاسی در همه کشورها نشان داده اگر بخواهد با ثبات باشد، باید رجوع به رای مردم و همه گروه های سوری شود.

گودرزی تصریح کرد: سوریه درگیر بحران است که در آن بازیگران منطقه ای و بین المللی نقش دارند؛ منطق مدیریت بحران این را می گوید هر وقت متغیرهای بیرونی در یک منطقه اثر گذار می شوند بحران اطاله پیدا می کند چون ایجاد توازن قوا می شود و اجازه خاتمه بحران را نمی دهد پس آنچه که من می بینیم ادامه تطویل بحران سوریه است و مساله بشار هم در گرو همین مساله است.