عکس کینگ | تصاویر

دفاع نخست وزیر سابق انگلیس از برگزاری همه پرسی برگزیت

۱۱ فروردین ۱۳۹۶
«دیوید کامرون» نخست وزیر سابق انگلیس و از حامیان ادامه حضور کشورش در اتحادیه اروپا، در سخنانی برای اولین بار پس از آغاز روند رسمی خروج کشورش از اتحادیه اروپا، از تصمیمش برای برگزاری همه پرسی برگزیت به رغم نتایج حاصل از آن، دفاع کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین روز جمعه در گزارشی نوشت: دیوید کامرون طی سخنانی در اوکراین بیان داشت: به نظر من برگزاری همه پرسی برگزیت کار درستی بشمار می آید چون این مساله مدت ها فضای سیاسی را در انگلیس مسموم کرده بود. به رغم دادن وعده برگزاری این همه پرسی اما این وعده تحقق نیافته بود.

این روزنامه افزود: وی با بیان اینکه حزب محافظه کار به وعده انتخاباتی اش در برگزاری همه پرسی عمل کرد، افزود: هر چند من برای ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا تبلیغ کردم اما وعده دادم که همه پرسی را برگزار خواهم کرد و به نظرم این کار درستی بود.

گاردین به نقل از وی افزود: ما همه پرسی را برگزار کردیم اما نتیجه آن چیزی نبود که انتظارش را داشتیم. با این حال رای مردم قاطع بود و به همین دلیل «ترزا می» به درستی گام های بعدی را برای کسب اطمینان از اینکه به خواسته مردم جامه عمل بپوشاند، بر می دارد.

طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت، برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی از سوی دیوید کامرون نخست‌وزیر پیشین انگلیس مطرح شد.

وی پس از نزدیک به سه سال چانه‌زنی و مذاکرات طاقت‌فرسا، در فوریه سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که موفق شده است تا با رهبران ۲۷ کشور اروپایی در جریان نشست بروکسل بر سر مفادی که به این کشور همچنان 'موقعیت ویژه‌ای' را در این اتحادیه می‌دهد، به توافق برسد.

بااین‌حال طرفداران برگزیت همچنان شروط انگلیس را برای ماندن در اتحادیه اروپا کافی ندانسته و کامرون را به اتلاف وقت و سرمایه دولت برای رسیدن به توافقی بی‌ارزش متهم ساختند.

آنها تأکید داشتند که سیاست‌های مهاجرتی دولت کامرون که منجر به ورود سیل عظیمی از شهروندان اروپایی و نیز از اتباع عراقی، سوری و شمال آفریقا به کشورشان شده است، بر کیفیت خدمات عمومی فشار آورده و منجر به از بین رفتن مشاغل بومی، بروز بحران مسکن و ترویج افراط‌گرایی در کشور شده است.

این گفتمان متعاقبا سبب شد تا اکثر مردم انگلیس در همه پرسی ۲۳ ژوئن گذشته به خروج از اتحادیه رای دهند.
در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن ( سوم تیرماه ) ۵۱٫۹ درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و ۴۸٫۱درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.

«ترزا می» که جولای گذشته پس از کناره گیری دیوید کامرون نخست وزیر پیشین انگلیس، سکان دولت را برعهده گرفت چهارشنبه گذشته با ارسال نامه ای به «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا، تمایل رسمی کشورش را برای خروج از اتحادیه اروپا اعلام کرد.

انگلیس دو سال فرصت خواهد داشت تا برسرچکونگی روابطش با اتحادیه اروپا مذاکره کند.