عکس کینگ | تصاویر

مأموریت سفارتخانه‌های ترکیه در جهان برای جاسوسی از مخالفان اردوغان

۱۱ فروردین ۱۳۹۶
یکی از نمایندگان پارلمان اتریش می‌گوید سفارتخانه‌های ترکیه در سراسر جهان مأمور شده‌اند مخالفان اردوغان را شناسایی و معرفی کنند.

به گزارش فارس، یکی از نمایندگان پارلمان اتریش با ارائه مدارکی مدعی شده که دولت ترکیه از سفارتخانه‌های این کشور در ۴ قاره خواسته که مخالفان «رجب طیب اردوغان» را شناسایی کنند و اطلاعات آنها را به آنکارا بفرستند.

روابط ترکیه و برخی کشورهای غرب اروپا پیش از این به دلیل مخالفت آنها با همه‌پرسی افزایش اختیارات اردوغان، تیره و تار شده بود و ادعای جاسوسی ترکیه از طرفداران گولن، سپهر این روابط را ابری‌تر کرده بود.

آنطور که رویترز گزارش داده، این بار «پیتر پیلتس» از نمایندگان پارلمان اتریش در این خصوص افشاگری کرده و گفته که اواخر تابستان سال گذشته، سفارتخانه‌های ترکیه در سراسر جهان، دستورالعملی برای شناسایی مخالفان رئیس‌جمهور ترکیه دریافت کرده‌اند و یک هفته پس از دریافت این دستورالعمل، اطلاعات درخواستی را به آنکارا فرستاده‌اند.

پیلتس در این خصوص گفته: «مشخصاً یک شبکه بین‌المللی از خبرچین‌ها درست شده است. ما نمی‌توانیم بگوییم که ساختن این شبکه، چه مقدار زمان برده ولی حدس می‌زنم که چند سالی طول کشیده باشد.»

یکی از مقامات ارشد دولت ترکیه در گفت‌وگو با رویترز، ادعاهای این سیاستمدار اتریشی را رد کرده است.

پیلتس البته برای اثبات ادعای خود مدارکی هم دارد. وی نامه‌ای با سربرگ دفتر نخست‌وزیری و اداره امور مذهبی ترکیه (دیانت) در دست دارد که در آن، جمع‌آوری اطلاعات در خصوص دشمنان اردوغان، خواسته شده است.

این نماینده اتریشی می‌گوید برگه را از یک منبع ترکیه‌ای دریافت کرده؛ برگه‌ای که برای سفارتخانه‌های ترکیه در آسیا، آفریقا، اروپا استرالیا فرستاده شده است.

هدف اصلی از این برنامه اطلاعاتی، جمع‌آوری اطلاعات در خصوص طرفداران «فتح‌الله گولن» است.

گولن همراه سابق و معارض امروز اردوغان در عرصه سیاسی ترکیه است؛ آنکارا این رهبر مذهبی آمریکانشین را به هدایت کودتای بی‌سر و شکل و شکست‌خورده تابستان گذشته متهم می‌کند.