عکس کینگ | تصاویر

سفر ۱۲ نویسنده و هنرمند ایتالیایی به ایران

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
به گزارش الف کتاب به نقل از تسنیم، غلامرضا نوعی، مدیر بخش بین‌الملل سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اشاره به برنامه‌های علمی و فرهنگی ایتالیا میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت:‌ همان‌طور که می‌دانید، ایتالیا در سی‌امین دوره از نمایشگاه کتاب تهران به عنوان کشور میهمان حضور دارد،  پل ادبی میان دو کشور از چند ماه قبل با برگزاری نشست‌های تخصصی در ایران و ایتالیا آغاز شده است و در راستای تبادلات فرهنگی دو کشور، ۳۲ نفر که شامل مقامات عالی رتبه و ۱۲ نفر نویسنده ادبی و هنری هستند در نمایشگاه تهران حضور یافته و نشست‌های مشترک با نویسندگان و فرهیختگان ایرانی برگزار می‌کنند.

وی از برگزاری "روز ایتالیا" در روز جمعه پانزدهم اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: غرفه میهمان ویژه روز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط مقامات ایتالیایی به همراه جمعی از اصحاب فرهنگ ایرانی افتتاح می‌شود. در روز پنج‌شنبه، ۱۴ اردیبهشت هیئت فرهنگی ایتالیا به موضوع «درخشش قرون وسطا: داستان یک سوء تفاهم بزرگ» با سخنوری الساندرو باربرو و کارلو چرتی می پردازد. در این روز همچنین موضوع «موزه‌ ایتالیا: شاهکارهای هنری و داستان آن‌ها» با حضور ملانیا ماتزوکو و آیدین آغداشلو و کارشناسی خانم فلیچتا فرارو برگزار می‌شود که در این برنامه به جذابیت و حقیقت هنر تصویرگری اشاره می‌شود.

نوعی ادامه داد:‌ نشست روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت غرفه ایتالیا به موضوع «روشنایی لطیف: شعر ایتالیا در قرون ۱۳ و ۱۴ میلادی» اختصاص دارد که با حضور والریو مارجلی و ایمان منسوب بصیری برگزار می‌شود. این نشست با محوریت شعر و به مقایسه "زیبایی پرمهر و لطافت شعر فلورانسی" با سنت شاعران بزرگ پارسی می پردازد.همچنین اشعاری از حافظ به زبان ایتالیایی قرار است خوانده شود. در این روز نشستی با عنوان«موضوع هر نوباوه‌ای می‌تواند…» با حضور میکله سِرا و همراهی نویسنده‌ای ایرانی برگزار می‌شود.

مدیر بخش بین‌الملل تصریح کرد: در روز شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ والریو ماسیمو مانفردی و کارلو چرتی "رقص باشکوه میان اسطوره و حقیقت" را  با بررسی حقیقت تاریخ رم باستان و زمان به پایان رسیدن حقیقت و زمان آغاز افسانه و همچنین گذشته و روایتی نو مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهند داد، و در ادامه  «زیبایی ساده‌ پینوکیو: افسانه‌ای بدون مرز" مورد بررسی و تحلیل گوئیدو اسکرابوتولو و یک نویسنده ایرانی قرار خواهد گرفت و ادای دین خواهند نمود به یک رمان کلاسیکی که در سطح جهان شناخته شده می باشد.

وی ادامه داد:‌ در روزیک‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ مارکو بلپولیتی و آنتونیا شرکا به بررسی ادبیات کلاسیک قرن بیستم ایتالیا و محبوبیت آن در ایران می‌پردازند  و به ویژه آثار ایتالو کالوینو را مورد مطالعه قرار می‌دهند. همچنین در نشست "واژه‌ها و چشم‌اندازها" جانی بیوندیلو و کامران افشار نادری به بررسی موضوع شهرهای آینده را چگونه خیال‌پردازی کنیم، می‌پردازند و به باز آفرینی فضای زیست در دو کلانشهر میلان و تهران می‌پردازند. در روز دو‌شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ لوکا نوولی و احسان رضایی "بالندگی نوابغ کوچک:" و موضوع علوم تجربی را چه چیزهای دوست‌داشتنی می‌کنند؟ می پردازند. این نشست در خصوص کتاب‌های علمی برای کودکان و توضیح علم برای کودکان  است.

نوعی به دیگر برنامه‌های غرفه ایتالیا اشاره کرد و تصریح کرد:‌ در روز سه‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶  بئاتریچه مازینی و هدی حدادی نشستی با موضوع "خیال‌پردازی به ما کمک می‌کند تا رشد کنیم: داستان‌ها، رؤیاها و چشم‌اندازهایی برای خوانندگان فردا" برگزار می‌شود که تا به بحث و گفت‌وگو درباره کودکان بازدیدکننده از نمایشگاه کتاب تهران می‌پردازد.

وی تصریح کرد:‌ در روز چهارشنبه، ۲۰ اردیبهشت، میکلا مورجا و محمد طلوعی با اجرای فلیچتا فرارو در نشستی با عنوان " آینده‌ درونی و آینده‌ نزدیک" معضل نوآوری و پژوهش‌های علمی ایتالیا و ایران را مورد بررسی قرار می‌دهند و نیز چالش‌های جوامع را در رویایی با نوآوری مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند، همچنین  مارچلو نردیس نوازنده پیانو و خواننده تنور  و رامین صدیقی " بل کانتو و قدرت موسیقی" را توصیف می‌کنند.

نوعی به آخرین برنامه غرفه ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و افزود:‌ در روز پنج‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت  1396 مارکو پاستونزی و یک نویسنده از ایران در نشستی با عنوان "در میان پیروان و قهرمانان: ورزش به مثابه افسانه‌ای حماسی"ورزش‌های فردی و تیمی را مورد بررسی قرار می‌دهند.