عکس کینگ | تصاویر

گزارش مثبت صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
صندوق بین‌المللی پول بهبود شرایط اقتصادی ایران را پس از لغو برخی تحریم‌ها مناسب ارزیابی کرد.

العالم – به گزارش آسوشیتد پرس؛ صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه همچنان از بزرگترین ساختار پرداخت یارانه‌های انرژی در جهان استفاده می‌کنند و به اصلاحاتی بیشتر برای کاهش هزینه‌کرد دولت نیاز دارند.

این صندوق در نسخه به‌روزشده گزارش منطقه‌ای خود اعلام کرد پولی که این کشورهای نفتخیز هر سال برای تخصیص یارانه هزینه می‌کنند از ۱۹۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به رقم تخمینی سالانه حدود ۸۶ میلیارد دلار در حال حاضر رسیده است. البته دلیل اصلی این امر، کاهش بهای عامل‌های انرژی در جهان از اواسط سال ۲۰۱۴ است. در آن زمان، بهای هر بشکه نفت از ۱۰۰ دلار فراتر رفته بود.

کاهش مداوم درآمدهای نفتی، کشورها را به تثبیت هزینه‌های خود واداشته است؛ به خصوص در خلیج فارس – منطقه‌ای که شهروندان کشورهای آن به دلیل ثروت ناشی از نفت‌شان به دریافت امتیازات شغلی فراوان، یارانه‌ها و مشاغل دولتی آسان خو گرفته اند.

همچنین بر اساس این گزارش، در کشورهای عرب نفتخیز حاشیه خلیج فارس، ایران و الجزایر تا سال ۲۰۲۲ ۶٫۵ میلیون نفر وارد بازار کار خواهند شد. به همین دلیل، این کشورها باید به سرعت برای ایجاد مشاغل در بخش خصوصی وارد عمل شوند.

گزارش صندوق بین‌المللی پول همچنین به این نکته اشاره می‌کند که اقتصاد ایران از زمان لغو برخی تحریم‌ها بهبود یافته است. انتظار می‌رود رشد تولیدات غیرنفتی ایران از کمتر از ۱ درصد در سال ۲۰۱۶ به حدود ۳٫۵ درصد در سال ۲۰۱۷ افزایش یابد.