عکس کینگ | تصاویر

نشست ژنو۶ و تداوم سنگ‌اندازی آمریکا

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
درحالی که همه طرف های شرکت کننده در نشست آستانه با نوعی خوشبینی خود را برای برگزاری دور جدید گفت و گوهای سوری – سوری آماده می کردند، آمریکا با افسانه ای دیگر برای ناکام گذاشتن این مذاکرات وارد میدان شد.

به گزارش ایرنا، بهانه تراشی های آمریکا و هم پیمانان آن و سنگ اندازی در مسیر یافتن راه حلی برای بحران سوریه همچنان ادامه دارد.

هربار و همزمان با آغاز دوری از گفت و گوهای سوری – سوری، سیل اتهام های کوچک و بزرگ بدون مدرک از سوی آمریکا به نظام سوریه، بهانه ای برای طرح خواسته های غیرمنطقی و غیرقابل قبول به دست معرضان سوری می دهد.
ششمین دور گفت و گوهای سوری – سوری در ژنو درحالی آغاز شده است که سایه تلاش های آمریکا برای برهم زدن این مذاکرات با بهانه ای دیگر برسر این نشست سنگینی می کند.
درحالی که فرستاده سازمان ملل در امور سوریه با خوشبینی بسیار اعلام کرد که ششمین دورمذاکرات سوری در ژنو به دلیل شرایط فراهم شده پس از امضای توافق ایجاد مناطق کاهش تنش از نمونه های پیشین آن متفاوت است، آمریکا این بار نیز به بهانه ای دیگر وارد صحنه شد تا در مسیر این گفت و گوها سنگ اندازی کند.
آمریکا این بار به بهانه آنچه 'کوره جسد سوزی' درزندان صیدنایا نامیده است به ادامه تلاش های تخریبی در مسیر حل و فصل سیاسی بحران سوریه پیش از هر دوره از گفت و گوها پرداخت.
این ادعای واشنگتن با تکذیب شدید از سوی مسئولان سوری روبه رو شد و وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای تاکید کرد که دولت آمریکا عادت دارد که برای توجیه سیاست های خصمانه و مداخله جویانه خود در کشورهای دارای حاکمیت، به وارد کردن اتهام ها و دروغ پراکنی علیه آن کشور متوسل شود؛ در همین راستا روز گذشته نیز اتهام جدیدی را که کاملا به دور از واقعیت است، به نظام سوریه نسبت داد.
سوریه تاکید کرد که ادعای سوزاندن اجساد زندانیان در زندان صیدنایا داستانی هالیوودی و ادعایی غیرواقعی در ادامه اتهام های این کشور به دولت دمشق درباره بکارگیری بشکه های انفجاری و یا سلاح های شیمیایی است.
روسیه نیز با موضعی کاملا منطبق بر مواضع سوریه این ادعای آمریکا را رد و
'کنستانتین کوساچوف' رئیس امور بین الملل شورای اتحادیه روسیه اعلام کرد که ادعای آمریکا درباره کوره های زندان صیدنایا را نمی توان جدی گرفت و هدف این ادعا تاثیر گذاری بر تلاش ها برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه است.
وی ادامه داد: دشمنان سوریه با مطرح کردن چنین اتهام هایی می خواهند از گفت و گوهای ژنو فرار کند و آمریکا باید بداند که مسئولیت سنگ اندازی در مسیر تلاش ها برای حل و فصل بحران سوریه برعهده این کشور است.
افزایش اتهام زنی ها به نظام سوریه پیش از هر دور از مذاکرات، نتیجه شکست های متوالی تروریست ها در میدان نبرد است و با شکست های بیشتر باید منتظر اتهام زنی های خطرناکترنیز بود.
همچنین براساس گزارش رسانه های سوری، زمزمه هایی از سوی مخالفان نظام این کشور که در این دور از مذاکرات شرکت کرده اند مبنی بر ضرورت محکوم شدن دولت دمشق به عنوان پیش شرط هرگونه مذاکره ای شنیده می شود.
نمایندگان دولت سوریه تاکنون برای نشان دادن حسن نیت و اعتقاد به ضرورت یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران این کشور درشش دور مذاکرات ژنو شرکت و بیشترین دیدارها و گفت و گوها را با طرف های شرکت کننده داشته اند.
بی نتیجه بودن این مذاکرات همانگونه که بشار اسد نیز در گفت و گو با شبکه 'ONT' بلاروس تاکید کرد از مشارکت نظام این کشور در این گفت و گوها جلوگیری نکرده ولی درصورت ادامه این روند، هیچ نتیجه ای برای هیچ کدام از طرف های شرکت کننده دراین مذاکرات حاصل نمی شود.
هیات مذاکره کننده دولت سوریه به ریاست بشار الجعفری از روز سه شنبه تاکنون چهار نشست مشترک با فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه و معاون وزیرخارجه روسیه برگزار و بر جدی بودن دمشق برای دستیابی به راه حلی برای بحران موجود تاکید کرده است.
باتوجه به اینکه مخالفان سوری شرکت کننده درمذاکرات نشان داده اند که از اراده مستقلی برخوردار نیستند و مجری سیاست های کشورهای میزبان خود هستند این بار نیز امید چندانی به ورود به بحث های جدی در ژنو وجود ندارد.
ششمین دور مذاکرات صلح سوریه برای دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای بحران این کشوراز روز سه شنبه در ژنو آغاز شد.