عکس کینگ | تصاویر

یو اس ای تودی: اکثر اروپایی‌ها از ترامپ متنفرند

۵ خرداد ۱۳۹۶
یک روزنامه آمریکایی به تحلیل علت تنفر اکثریت اروپایی ها از ترامپ پرداخت.

به گزارش تسنیم، روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در گزارشی به علت تنفر اکثریت اروپایی ها از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پرداخت.

این روزنامه به ناتو اشاره کرد و نوشت ترامپ از متحدان خود در ناتو به دلیل اینکه از نظر مالی همکاری لازم را با واشنگتن در زمینه دفاع جمعی نداشته اند، انتقاد و اعلام کرد که اعضای ناتو باید در نهایت سهم عادلانه مالی خود را پرداخت و تعهدات مالی خود را تامین کنند.

درحالیکه ترامپ در طول رقابت های انتخاباتی خود ناتو را سازمانی منسوخ و بی کاربرد توصیف کرد و گفت که قبل از اعزام نظامیان آمریکایی برای دفاع از اروپا، به موضوع تعهدات مالی اعضای ناتو در بخش دفاعی رسیدگی می کند، اما بعدها از این دو موضوع عقب نشینی کرد و وعده افزایش حضور نظامی آمریکا در اروپا را مطرح کرد.

«باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا حضور نظامی در اروپا را قبل از تجاوز روسیه به اوکراین، کاهش داده بود و هیچ گاه تردیدی درباره تعهدات آمریکا به ناتو ایجاد نکرد و در مقایسه با ترامپ، رویکردی به مراتب تعاملی تری با سران کشورهای اروپایی داشت.

یو اس ای تودی در ادامه به اتحادیه اروپا پرداخت و نوشت اظهارات ترامپ در ژانویه به «ترزا می» نخست وزیر انگلیس مبنی بر اینکه طرح «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا)، اقدامی فوق العاده برای این کشور به حساب می آید، موجب خشم سران اروپایی شد.

ترامپ گفت این طرح که در همه پرسی ماه ژوئن ۲۰۱۶ به تصویب رسید، به انگلیس کمک می کند تا هویت خود را بازسازی و مهاجرت را کنترل کند و با هر کسی که می خواهد وارد تعامل تجاری شود.

واکنش ها به این اظهارات ترامپ بسیار شدید و تند بود به طوری که «ژان کلود یانکر» رئیس کمیسیون اروپا در ماه مارس گفت که اگر ترامپ به این نوع اظهارات خود ادامه دهد، او نیز برای جدا کردن ایالت هایی مانند «اوهایو» و «تگزاس» از آمریکا مبارزه خواهد کرد.

این در حالیست که بر اساس گزارش رسانه های محلی، به نظر می رسید ترامپ روز گذشته (پنج شنبه) لحن خود را تغییر داده بود به طوریکه به صورت خصوصی به رهبران اروپایی گفته بود که نگران از بین رفتن فرصت های شغلی آمریکا در صورت اجرای طرح برگزیت است.

این روزنامه در ادامه به درز اطلاعات اشاره کرد و نوشت نخست وزیر انگلیس روز گذشته از ترامپ به دلیل انتشار تصاویر مربوط به صحنه جرم بمب گذاری انتحاری اخیر در منچستر انگلیس شکایت کرد.

در حالیکه سازمان های اطلاعاتی انگلیس این تصاویر را با آمریکا و سایر کشورهای انگلیسی زبان به اشتراک گذاشته بودند، اما این تصاویر به روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» درز پیدا کرد.

این جدیدترین جنجالی است که پیرامون درز اطلاعات در دوران ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا به راه افتاده است.

کاخ سفید درز این تصاویر را عمیقا نگران کننده توصیف کرد و متعهد شد که تا آخر این موضوع را رسیدگی خواهد کرد و مقصر درز این اطلاعات را تحت پیگرد قانونی قرار می دهد.

موضوع بعدی مورد بحث یو اس ای تودی در توصیف تنفر اروپایی ها از ترامپ، مهاجرت است؛ ترامپ از سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا انتقاد و تاکید کرده است که این سیاست ها منجر به هجوم پناهندگان مسلمان و تشدید تهدیدات تروریستی شده است. ترامپ در سال ۲۰۱۶، بروکسل را «جهنم دره» توصیف کرد.

درحالیکه ترامپ وعده ساخت دیواری بین مرز مکزیک و آمریکا را نیز داده است، اوباما روز گذشته پیام صریحی برای ترامپ صادر کرد و گفت: در جهان جدیدی که زندگی می کنیم، نمی توانیم خود را منزوی کنیم و خود را پشت دیوار پنهان کنیم.